2015- Pożyteczne w naszym ogrodzie

Projekt "Pożyteczne w naszym ogrodzie"został opracowany i zrealizowany w naszym Żłobku z myślą o najmniejszych  jego mieszkańcach. 

Rozpoczęliśmy go w kwietniu organizując zajęcia, na których dzieci poznały pożyteczne owady: biedronkę, pszczołę, trzmiela oraz zwierzęta, które żywią się szkodnikami naszych ogrodów: jeża, jaszczurkę i ropuchę. Kolejnym krokiem było wyjście w teren, gdzie dzieci obserwowały poznane na zajęciach zwierzęta. Sporo biedronek zaobserwowaliśmy na krzewach jaśminu, a pszczół na grządce z poziomkami. W kwiatach na rabatce spotkaliśmy też trzmiela. Uprawy warzyw rozpoczęliśmy od przygotowania nasion. Niektóre z nich, np. ogórki zakupiliśmy w sklepie ogrodniczym, ale fasolę wyłuskaliśmy sami ze strąków zbieranych w poprzednim eoku przez dzieci. Część z nasion fasoli wysadziliśmy na grządkach w ogrodzie, kilka w doniczce, a pozostałe zabrały dzieci do domu, żeby posadzić je wspólnie z rodzicami. Zadaniem dzieci było podlewanie i obserwacja, a zadaniem rodziców, robienie zdjęć i przesyłanie ich na pocztę elektroniczną Żłobka. Fasola w ogrodzie będzie mieć kontakt z owadami, do tej w doniczce na oknie owady nie będą miały dostępu. W ten sposób przekonamy się, czy fasola w doniczce bezie miała strąki z nasionami. W doniczce i w ogrodzie posialiśmy też nasiona ogórka, który już ładnie podrósł i również posłuży do obserwacji.

Jednym z etapów naszego projektu było wykonanie domku dla owadów i jeżą. Domek dla owadów już wykonaliśmy. W zebraniu materiałów pomogli nam rodzice. Dzieci łamały patyki i układały je w wiązki, a cięższe prace wykonał Pan Zbyszek, pracownik gospodarczy oraz członkowie Lokalnego Komitetu Zielonej Flagi. Dla jeża przygotujemy przez lato odpowiednią konstrukcję, którą na jesieni zakryjemy liśćmi spadającymi z drzew. Podsumowaniem naszego projektu była bajka o owadach pt.: Ratunku, pomocy!, która opowiadała o tym, jak biedronka uratowała fasolę przed mszycą i o pszczółce zapylającej rośliny w ogrodzie.

Dzięki tym zajęciom dzieci poznały pożyteczne zwierzęta naszych ogrodów oraz korzyści, jakie dają otoczeniu. Wspólna praca przy projekcie pozwoliła na zintegrowanie się społeczności Żłobka, uściślenie współpracy z rodzicami oraz stworzenie kącika do obserwacji, nazwanego przez nas „Hotelikiem dla owadów”.